15 pytań - Beata Polak  

z dnia: 06-III-2002r.

Jest perkusistką zespołu Armia, 2Tm2,3 i Zbylaki. Wcześniej grała w Syndicate, z którym nagrała płytę "Head Over Heels"-to zespół, którego była współzałożycielem i który był dla niej drugim "dzieckiem". Nagrała z Tymoteuszem (2Tm2,3)  2 płyty - "2Tm2,3" i "Pascha", z zespołem Armia - płytę "Droga" i 2-płytowy album koncertowy "Soul Side Story", gościnnie ze Sweet Noise singiel "Ghetto" i kilka piosenek dla Maryli Rodowicz na płytę "Za zakrętem". Występuje też z Arką Noego zastępując Ślimaka na bębnach. Przez prawie pół roku grała w zastępstwie bębniarza w Houku. Granie na perkusji rozpoczęła bardzo późno. Wcześniej chodziła do średniej szkoły muzycznej na rytmikę i pod koniec piątej klasy postarała się o dodatkowy instrument-perkusję. Wtedy jej profesor Zbyszek Łowżył wpadł na pomysł, żeby zrobiła dyplom z perkusji w przyspieszonym tempie (zamiast 6 lat), po 2,5 roku grania zdała egzaminu dyplomowego, a poźniej dostała się na studia do Akademii Muzycznej w Poznaniu. W szkole uczyła się jednak gry na instrumentach klasycznych tzn.marimba, kotły, werbel, wibrafon, ksylofon i inne. W tym co robi na bębnach w zespołach rockowych jest samoukiem.

1. Czym się aktualnie zajmujesz, gdzie w najbliższym czasie mozna Cię zobaczyć i posluchać. 

Przede wszystkim gram z Armią, Tymoteuszem(2Tm2,3) i Zbylakami, ale uczę również w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu - perkusji klasycznej. Obecnie jestem po 3-tygodniowej trasie koncertowej ze Zbylakami po Wielkopolsce i Pomorzu. W najbliższym czasie,a konkretnie w marcu zaczynam nagrywać perkusję do nowej płyty Armii i Zbylaków. W kwietniu planowany jest wyjazd Arki Noego do USA na koncerty, na których mam zastąpić na bębnach Ślimaka(w tym czasie będzie rodzić się kolejne jego dziecko w związku z czym musi zostać przy żonie). A w maju planujemy nagranie płyty z Tymoteuszem.

2. Wg powszechnie panującej opinii perkusja to mało kobiecy instrument :)) Czemu wybrałaś właśnie bębny? W jaki sposób się uczyłaś? 

Jestem kobietą i absolutnie nie uważam się za feministkę, która przez granie na perkusji musi udowadniać mężczyznom, że jest tak dobra jak oni (proszę nie mylić mnie z Beatą Kozak - naczelną organizacji feministycznej).Dla niektórych to rzeczywiście mało kobiecy instrument, ale ja wcale nie czuję się mniej kobieco grając na bębnach... Bębny pozwalają mi na "uwolnienie" mojej natury - żywiołowości, ekspresji i trochę wariactwa...W zespołach rockowych, w jakich gram jest to zajęcie raczej fizyczne, a ja lubię pracę fizyczną. Mam wielką potrzebę pewnego wyładowania swojej energii, i za zestawem, oprócz kreowania muzyki, mogę to robić. Ale najlepszy jest później czas wyciszenia po graniu - jestem tak zmęczona i jednocześnie odprężona, że niewiele rzeczy jest mnie wstanie wyprowadzić wtedy z równowagi.Będąc w szkole średniej nie grałam jeszcze na zestawie, bo miałam zbyt małe możliwości techniczne.Zaczęłam to robić dopiero w połowie studiów. Jak już mówiłam jestem samoukiem na zestawie, niemniej uważam, że ukończenie szkoły muzycznej bardzo mi się przydaje w tym co robie.

3. Który z perkusistów miał na Ciebie największy wpływ i dlaczego? 

Gdy dostałam się do Akademii Muzycznej słuchałam wtedy głównie Dave'a Weckl'a, Billy Cobham'a, Dennis'a Chambers'a, Vinnie Calaiuta'y itp. ale mimo wszystko największy wpływ na mój sposób grania miał wtedy metalowy bębniarz z zespołu PANTERA - Viennie Paul. Bardzo wcześnie, bo prawie od początku mojego kontaktu z bębnami, zaczęłam grać na podwójnej stopie, dlatego często się zdarza, że więcej gram nogami niż rękoma - w tym właśnie upodobniłam się do V.Paul'a. Jest wielu bębniarzy, których cenię za ich grę i warsztat, ale muszę wspomnieć jeszcze jednego muzyka, którego gra na bębnach wprawiła mnie w zdumienie i zachwyt - to Danny Carey z zespołu TOOL.

4. Czy pamiętasz swój pierwszy koncert? 

Tak, pamiętam. To był koncert w Głogowie na "Mayday Rock Festival" z moją pierwszą kapetą Infinity, grającą muzykę hard rockową i która, po tym koncercie przeistoczyła się w ciężkobrzmiący SYNDICATE. Miałam wtedy za sobą dopiero rok grania na bębnach i było to nie lada przeżycie... Ale krótko po tym zagraliśmy na bardzo dużej imprezie w poznańskiej Arenie - Rockowe Walentynki. To był mój drugi koncert, i nie zapomnę jak podczas naszego konceru zebrali się na scenie prawie wszyscy bębniarze kapel, które wtedy też występowały (i nie tylko), i swoim "wyrobionym" okiem profesjonalisty oceniali grę "panienki" na bębnach. Było to śmieszne i trochę żenujące... Ale na tym nie koniec...Później z zespołem Syndicate zagraliśmy jeszcze 2 trasy koncertowe z ACID DRINKERS i jedną z VADEREM. 5 lat temu Lica pierwszy raz zaprosił mnie do zagrania z Tymoteuszem. Później było to coraz częstsze - zastępowałam Stopę(również w Armii) albo Tomka G. I od 3 lat gram już na stałe z Armią i 2Tm2,3.

5. Co robisz poza graniem? 

Jak już mówiłam, poza graniem uczę w szkole muzycznej. A poza pracą wiele czasu spędzam z moją córką Kają(Arka Noego) i wciąż się z nią wygłupiam, jeżdżę na rowerze, na rolkach, na snowboardzie, czasem pójdę na siłownię, czytam książki (na co mam wciąż za mało czasu), zajmuję się domem i często wyjeżdżam...

6. Na jakim sprzęcie grasz aktualnie, a na jakim byś chciała grać? 

Od początku gram na bębnach PEARL .Pierwszym moim zestawem był Pearl Export Pro - machoniowo-brzozowy, a od kilku już lat gram na Pearlu MASTER CUSTOM MMX . Bębny są na ramie, mam 5 tom-tomów o wymiarach 8',10',12',14',16', centrala - 22' i werbel picolo 3,5'. 
Jeżeli chodzi o blachy to mam podpisany kontrakt z firmą PAISTE i używam: 3 crash'y - 19'(2002),18',16'(Line), 2 splash'y - 12',10'(Line), 2 chiny - 16' i 20'(Line), bell- 8'(2002), hi-hat - 13'(Line) i 12"(Sound Formula), ride 20"(Dimensions). 
Gram pałkami firmy PRO MARK - model L.A.Special. Co do sprzętu to nie mam innych wymagań. Z tego na czym gram jestem bardzo zadowolona, jak również ze współpracy z firmą Silesia Music Center - przedstawicielem PEARL'a i PAISTE'a na Polskę, która zaspokaja moje potrzeby sprzętowe. 

7. Wymienię kilku bębniarzy a Ty opisz ich w kilku słowach. Napisz, który Ci się podoba (jako perkusista:)), a który nie i dlaczego.  

8. Co wolisz?

To są pytania nie wymagające odpowiedzi...

9. Wyobraź sobie, że urządzasz casting na supergrupę muzyczną - Jaki byłby Twój skład?

Zbylacki...

10. Wymienię kilku wykonawców a Ty w kilku zdaniach skomentuj ich Twórczość.

11. Twoja rada dla poczatkujacych bebniarzy.

Ważne, żeby zaczynać grę od podstaw, a przede wszystkim od nauki gry na werblu - to podstawa! Nie uczyć sie od razu rzeczy trudnych, bo potem okazuje się, że bębniarz gra jakieś zakręcone przebitki, a nie potrafi grać równo najprostszych rzeczy. Polecam ćwiczenie z metronomem, oglądanie różnych szkół video na bębny, słuchania muzyki pod względem gry perkusji i granie samemu ćwicząc różne rzeczy i z kapelą - to ostatnie to chyba najlepsza szkoła... 

12. Twoja rada dla zaawansowanych bebniarzy.

Ci już najlepiej wiedzą jakie powinni dawać sobie rady...

13. Najlepsze ćwiczenia rozgrzewające?

Ja zaczynam od prostych wprawek, w średnim tempie na werblu np.8x4, 4x2, 6x3 itp i gram je razem ze stopami,albo stopy grają cały czas równe szestnastki i na tym tle gram rękoma paradiddle, rolle itd. Próbuję większość wprawek granych rękoma przekładać też na nogi - na podwójną stopę. Dobrze jest też przed graniem wykonać pare ćwiczeń rozgrzewających nadgarstki (bez grania)

14. Jakie płyty ze swoich zbiorów mogłabyś nam polecić do posłuchania i dlaczego? 

Wiele płyt mogłabym polecić z moich zbiorów.Przede wszystkim :Jeff Beckley, Chris Cornell "Euphoria Morning",Perfect Circle, Deftones "White Pony", Korn "Issues", Tool "Animae" - są to kapele, których słucham najczęściej ze względu na klimat muzyki. Ale również Pat Metheny, Chick Corea, Quincy Jones, Miles Davis. Z czadów lubię sobie właczyć P.O.D., Pax 217, Machine Head, Limp Bizkitz, Faith No More czy też Red Hot Chili Peppers, The Young Gods, Sousage. Dla uspokojenia Bob Marley, Sade, Bjork a nawet Preisner czy Arvo Part. A dlaczego? Po prostu...podoba mi się to...

15. O co nie zapytalem, a o czym chciała byś powiedzieć

-

Dziękuję bardzo za poswięcenie czasu i odpowiedzi na moje pytania.

Beata zaprasza na strony zespołów, w których gra:
www.armia.kdm.pl 
www.2tm23.kdm.pl

 

Prawa autorskie:  Perkusja OnLine