15 pytań - Ząbek

z dnia: 16-V-2002r.

Imię i nazwisko: Marcin Gołębiewski (Ząbek,Zombi,Zembatek)
Data urodzenia:
13.III.1978 
Miejsce zamieszkania: Gdańsk
Zespoły w, których zaczynał: DRIVEGRAGE - strasznie fajny zespół. Styl zbliżony do Acid Drinkers + Rage Against The Machine. Mam cichą nadzieję, że jeszcze kiedyś dla samej satysfakcji nagram tamte numery. To była szczęśliwa muzyka! Jedyny problem polega na tym, że jak to często bywa chłopaki z którymi zaczynałem już chyba nie grają, więc będzie trudno. Szkoda, że odpuścili. Zapomniałbym, przed DRIVEGRAGE był jeszcze TOMBSTONE. Graliśmy covery Metalliki. To był prawdziwy początek!!!  
Pierwszy instrument: Oczywiście perkusja!!! Nie mam kompletnie pojęcia o co chodzi z innymi instrumentami. Gitara to dla mnie abstrakcja! ;-)

1. Czym się aktualnie zajmujesz, gdzie w najbliższym czasie można Cię zobaczyć i posluchać. 

Aktualnie gram, pracuję i zajmuję się MELLINĄ (to taki kompleks z salami prób). Zobaczyć można mnie w Gdańsku, a posłuchać na żywo, na koncertach albo na próbie. Jeżeli chodzi o koncerty to nie mam zielonego pojęcia kiedy i gdzie coś gramy. Zapewne gdzieś zagranicą, bo w Polsce jest coraz większa kicha z koncertami.

2. Opowiedz nam o początkach swojej przygody z bębnami.W jaki sposób się uczyłeś? Czy były to jakieś lekcje w szkole muzycznej, lekcje prywatne czy może jesteś samoukiem? Co sądzisz o graniu z nut, czy jest to przydatna umiejętność?

Na początku był chaos..........Potem znalazłem jakieś ołówki o dużych gabarytach i wywijałem nimi. Strasznie byłem zajarany Larsem, więc wymachiwałem tymi ołówkami i słuchałem 'Seek&Destroy'. Byłem pewien, że siądę za garami i od razu wyczeszę jak Lars! Hmm... Troszkę się pomyliłem. Znalazłem ogłoszenie o lekcjach na bębnach i od razu się zapisałem. Trafiłem idealnie.
Uczył mnie Tomek Łosowski - naprawdę świetny i światowy bębniarz (pozdrawiam go serdecznie). Chodziłem przez rok na lekcje, gdzie poznałem podstawy gry na bębnach, nuty i przede wszystkim sam instrument. Oczywiście przez cały rok nic nie ćwiczyłem, bo myślałem, że same lekcje wystarczą, żeby dobrze grać. I znowu się pomyliłem......bez ćwiczenia jest się dupą, a nie perkusistą.
Pytasz o granie z nut. Uważam , że to bardzo przydatna sprawa. Nie jestem mistrzem w czytaniu nut, ale ich znajomośc bardzo dużo mi pomaga. 

3. Który z perkusistów miał na Ciebie największy wpływ i dlaczego? 

Ciężko mi na to pytanie odpowiedzieć. Mój nauczyciel miał największy wpływ na mnie, bo pokazał co i jak. Później drążyłem temat sam, odkrywając coraz dziwniejsze rzeczy. Gra na bębnach to niekończąca się opowieść. Nigdy nie poznasz wszystkiego. Jest tyle możliwości, że ten kto uważa, że wszystko wie jest w wielkim błędzie. Z innych którzy niewątpliwie wywarli na mnie duży wpływ wymieniłbym Larsa, Ślimaka, Danny'ego Carey'a. Tych trzech muchachos najbardziej mi w bani poplątało. Dlaczego? Bo to wspaniali perkusiści, dla mnie zajebiści!!!

4. Trzeba powiedzieć, że jesteś bardzo szybkim perkusistą. Jaki masz sposób na wyćwiczenie szybkości nóg? 

Czy ja jestem szybki?! Hmm.. No nie wiem z czego ludzie to wnoszą? Szczerze powiem, że wogóle nie ćwiczę prędkości stóp.Po prostu gram. Oczywiście ćwiczyłem wcześniej , ale nie mam teraz czasu. Niestety!
Dla perkusistów chcących osiągnąć prędkości kosmiczne poleciłbym kupno dobrego mechanizmu stopowego lub dwóch stóp (jak kto preferuje) i częstego używania ich (czyli ćwiczenia). Ja uskuteczniam jeszcze jazdę rowerem.   

5. Czym się zajmujesz poza graniem?

Na to pytanie już wcześniej odpowiedziałem. Pracuję, prowadzę Mellinę, jeżdzę rowerem, chlam browary i mam kobiałkę. Taki zupełnie zwyczajny żywot.

6. Na jakim sprzęcie grasz aktualnie, a na jakim byś chciał grać? Czy sprzęt studyjny to ten sam co koncertowy?

Niestety nie stać mnie na posiadanie dwóch zestawów perkusyjnych. Być może kiedyś zobaczymy.
Używam bębnów marki Pearl EX : 20"x16" - STOPA; 10"x10", 12"x10", 14"x14" - TOMY; 14"x3,5" - WERBEL (Pearl F.F.S.); 10"x2" - WERBEL (Sonor Jungle Snare).
Blachy marki Zildjian (oprócz jednej chiny):
6" - A Custom Splash
8" - Avedis Splash
9,5" - Zi - Bell
14" - Avedis Rock Hi-hat
18" - Edge China
18" - Z Custom Rock Crash
19" - A Custom Projection Crash
20" - Avedis Earth Ride
20" - HHX Sabian (Ta china to masakra!! Gorąco polecam!)
Stopy : Tama Iron Cobra Power Glide
Hardware: Pearl uni - lock system
Naciągi: Aquarian Super Kick I lub Evans G1 (stopy), Evans Hydraulic Blue (tomy), Remo Ambasador (werbel)

To chyba wszystko czego używam. Zeby totalnie było o wszystkim to gram pałkami Gładka 150A lub 150C. Z powodów ekonomicznych oczywiście. To dość dobre pałki, ale....
Pytasz na czym chciałbym grać. Qrczę, jest wiele świetnych firm produkujących skorupy: Premier, DW, Yamaha, ale ja chyba zostanę przy Pearlu. Chciałbym , a właściwie planuję zakup czegoś z Pearl Master Custom. Chyba będzie to MRX.       

7. Grasz dość mocną muzykę, czy jest to jedyny styl, który grasz? Czy słuchasz także innej muzyki?

To kwestia sporna, czy muzyka Yattering jest mocna. Niebawem ukażą się nasze nowe 2 płyty. Mieliśmy dość długą przerwę, więc zaplanowaliśmy nagrać 2 płyty w krótkim odstępie czasu i na dwóch powędrujemy w tak dziwne rejony muzyczne, że nasi fani powinni być w 100% zadowoleni. Wszystkie style muzyczne jakie sobie zapragniesz, przy czym cały czas jest to Yattering, czyli coś niekonwencjonalnego. Ja uwielbiam te 2 nowe płyty i mam nadzieję że już niedługo się ukażą. Pierwszy raz mogę słuchać naszej muzy i jestem zajebiście zadowoleny. Tych wcześniejszych nigdy nie słuchałem, bo nie brzmiały tak jak powinny. A teraz .... Sam ocenisz. Najważniejsze jest to, że my dalej robimy nowe numery i coraz bardziej nam się podoba, bo to co robimy płynie że tak powiem 'z serca', a nie z potrzeby grania dla szmalu. Uff, się rozpisałem! To byłoby na temat stylu.
A jeżeli chodzi o muzykę, to prawie wogóle nie słucham mocnej muzy. Trochę mnie znudziła, bo tak naprawdę to samo gówno teraz serwują (wg mnie oczywiście). Słucham różnej muzy, ale generalnie takiej, która ma coś do przekazania, jakieś wartości nie tylko perkusyjne. Nienawidzę 'produktów', bo zabijają muzykę. A tych na rynku metalowo - rockowym jest najwięcej, więc wcale się już nie dziwię i nie protestuję, jak ktoś mówi że ta scena umiera.
Ostatnio zaszczepiłem System Of A Down. Maskara!!! Poczułem żywioł i radość grania. To jest właśnie piękne! Dowiedziałem się ,że grali ze Slayerem w Polsce i zostali wygwizdani i obrzucani....Ach, ta Polska wspaniałe publika (bydło!). Może by tak trochę tolerancji. Chyba lepiej posłuchać czegoś nowego niż kupować 15-tą płytę zespołu, na której jest znowu to samo gówno. The end w tym temacie.

8. Wymienię kilku bębniarzy a Ty opisz ich w kilku słowach. Napisz, który Ci się podoba (jako perkusista:)), a który nie i dlaczego.  

No w tym punkcie będzie zabawnie, bo sobie mogę wrogów narobić (hahahehe), ale jak mam być szczery, to do bólu. Jedziemy!

9. Co wolisz?

10. Opisz wymienione prze ze mnie lata. Co z nich najlepiej pamiętasz, z czym Ci się kojarzą? Z jaką muzyką(ew. konkretnymi przebojami) Ci się kojarzą? 

11. Wymienię kilku wykonawców a Ty w kilku zdaniach skomentuj ich Twórczość.

No tak! Tu poprosiłbym o inny zestaw kapel, bo znowu się narażę...hahahehe Pamiętaj, to jest subiektywne zdanie.

12. Twoja rada dla początkujacych bębniarzy. 

Dużo ćwiczyć! Unikać DDrum'a! Słuchać różnej muzy!

13. Twoja rada dla zaawansowanych bebniarzy.

To raczej oni powinni mi porady udzielić. Z tym żę ja podążam swoją własną drogą.

14. Co wg Ciebie w graniu na perkusji jest najważniejsze? Na co najbardziej trzeba zwracać uwagę?

Bezsprzecznie najważniejszy jest kontakt z instrumentem. A uwagę trzeba zwracać na równość grania i tu kłania się metronom!

15. Jakie płyty mógłbyś nam polecić do posłuchania i dlaczego? 

Porcupine Tree - "Coma divine". Miazga!
Tool - wszystko. Miazga miazgi!
System Of A Down - "Toxicity". Żywioł!!!
Alice In Chains i Death - wszystko. Żeby złożyć hołd poległym na placu boju. NON OMNIS MORIAR
Yattering - III i Genocide. Ostateczna ostateczność

Dziękuję bardzo za poswięcenie czasu i odpowiedzi na moje pytania.

Ja również dziękuję bardzo. Jeżeli zamierzasz 'ciąć' ten wywiad, nie umieszczaj go wcale. Pozdróka i 3mator.

Ps. od Kanclerza: Nie ciąłem nic :))

 

Prawa autorskie:  Perkusja OnLine